Bizi takip edin
|
EN

YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU

Fransızca Dil Programı

Hoşgeldiniz

Başak Çiftçioğlu

İşte size üniversitemizde Fransızca öğrenmek için bazı nedenler

Dünya Dili

2010 yılında dünyada 5 kıtada yaklaşık olarak 220 milyon kişinin Fransızca konuştuğu bilinmektedir. Fransızca 32 ülkenin resmi dildir. Fransızca Konuşan Ülkeler Birliği, 54 üye ülke, 7 ortak ülke ve 27 gözlemci ülke ile 88 ülkeden oluşan büyük bir uluslararası örgüttür. Fransızca İngilizceden sonra dünyada en yaygın öğrenilen ikinci yabancı dildir. İngilizce ile birlikte dünyadaki tüm ülkelerde Fransızca eğitimi yapılması da Fransızcanın önemini gösterir. Fransızca internette en yaygın kullanılan üçüncü dildir.

İş Dünyasının Dili

Fransızca ve İngilizceyi bilmek uluslararası iş dünyasında birçok avantajları da sağlar. Fransızca biliyorsanız; Fransızca Konuşan Ülkeler Birliği’ne bağlı bütün ülkeler ve Fransız şirketlerindeki tüm kapıları size açacaktır. Dünyanın 5. büyük ekonomisi ve yabancı yatırımlar için üçüncü bölgesi olan Fransa aynı zamanda Türkiye için büyük bir ekonomik ortak olarak görülmektedir.

Kültür-Edebiyat Dili

Fransızca, moda, sinema, tiyatro, gastronomi, görsel sanatlar, dans ve mimarlık gibi alanlarda uluslararası dil konumundadır. Fransızca öğrenmek, Fransız edebiyatını ana dilinde keşfetme olanağı sağlayacaktır.

Seyahat Dili

Fransa, yılda yaklaşık 80 milyon turist ile dünyada en fazla turist çeken ülkedir. Az da olsa Fransızca bilmek Fransa ve hatta Fransızca Konuşan Ülkeler Birliği’ne üye ülkelerde rahat bir şekilde seyahat etmenizi sağlayacaktır.

Diplomasi Dili

Fransızca, Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, UNESCO, NATO, Uluslararası Olimpiyat Komitesi, Kızıl Haç, INTERPOL, Uluslararası Mahkemelerin sadece resmi değil aynı zamanda konuşma ve çalışma dili olarak da kabul edilmektedir. Fransızca Uluslararası Kuruluşların karargâhlarının ve merkezlerinin bulunduğu Strazburg, Brüksel ve Lüksemburg gibi şehirlerin de konuşulduğu bir dil olduğundan uluslararası ilişkilerde çok önemlidir.

Dilimizde Fransızcanın yeri

Türkçedeki yabancı kökenli kelimelere baktığımızda en fazla yabancı kelimeyi, Arapçadan sonra, 5253 kelime ile Fransızcadan almışız. Farkında değiliz ama aslında Fransızca konuşuyoruz, en azından geniş bir kelime bilgisine sahibiz. Bu da, Fransızcayı bizler için, biraz da dilbilgisi ekleyerek kolayca konuşabileceğimiz bir dil haline getirmektedir.