Bizi takip edin
|
EN

YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU

Japonca Dil Programı

Program Hakkında

Neden Japonca öğrenmeliyim?
 
Japonya bugün itibariyle dünyanın en büyük üçüncü güçlü ekonomisi olmaya devam etmektedir. Özellikle son yıllarda Türkiye'ye yapılan Japon yatırımlarının sayısındaki artış da gözle görülür orandadır. Bu yatırımlar arasında otomotiv, altyapı gibi sanayi yatırımları olduğu kadar, hizmet sektörüne yönelik yatırımlar da artış göstermektedir. Bu sebeple, Japon dilini tercih eden öğrencilerimiz profesyonel yaşamda bir çok farklı iş kolunda Japonlarla iş yapabileceklerdir. Bu noktada da öğrencileirmiz, Japonca bilerek tercih edilme noktasıdna bir adım öne geçeceklerdir.

Japon dili de diğer yabancı diller kadar zordur. Öğrenmek için çaba ve sabır gerekir. Cümle yapısı ve dilbilgisel karakteristik özellikler itibariyle Türk dili ile büyük benzerlikler gösterir. Buradan yola çıkarak, yapısal açıdan öğrenmesi zor bir dil değildir denilebilir. Diğer yandan, öğrencilerimizin alışık olmaması sebebiyle zor olarak düşündükleri özellik ise yazı sistemidir. Japon dili yazı sistemi, Hiragana (平仮名) ve Katakana (片仮名) adlı (Japonca sesleri ifade eden-fonogram-) sistemlerin yanısıra, anlamları ideogramlar yoluyla ifade eden ve Kanji (漢字) adlı bir yazı sisteminden oluşur. Son Japonca dersi (jpn402) bittiğinde bu yazı sistemlerinden Hiragana ve Katakana tamamen, Kanji ise Başlangıç-ileri seviyesinde öğrenilmiş olur.
  
Japonca öğrenmek sadece teknik bir dil öğrenmek değildir. Unutmayın ki, Japonca öğrenmek Asya düşünce tarzını öğrenmek demektir. Japonca öğrenmek, hiç dokunmadığınız bir toplum ve kültüre dokunma fırsatı demektir. Japonca öğrenmek, Japon tarzı iş disiplinini deneyimlemek demektir. Japonca öğrenmek, teknoloji üreten ve onu tasarımla birleştirmede ve yaratıcılıkta başarılı olan bir anlayışın dilini öğrenmek demektir. Son olarak Japonca öğrenmek, profesyonel yaşamda farklı yaklaşım tarzına ve bakış açılarına sahip sizi başarılı kılacaktır.

Japonca öğrenmek asla sadece Japonca öğrenmek değildir! Gelin, sizin 'Japonya'nızı birlikte keşfedelim.