Bizi takip edin
|
EN

YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU

Rusça Dil Programı

Hoşgeldiniz

Eugeniu Lungu Merhaba,

Neden Rusça Öğrenmeliyim?

Rusya, dünyanın en geniş ülkesidir. Toprakları iki kıtaya yayılmaktadır ve sadece Amerika’nın ya da Çin’in iki katı büyüklüğündedir. 

Rus dili 285 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır ve dünyada en çok konuşulan dördüncü dildir.
Birleşmiş Milletler ’de konuşulan beş resmi dilden biridir ve dahası, eski Sovyet Cumhuriyeti’nin de gayri resmi dili olarak kabul edilmektedir. Rusça, uluslararası iletişimde oldukça yararlıdır. Rusça öğrendiğiniz takdirde, tüm bu ülkeleri kolaylıkla ziyaret edebilir, orada yaşayan yerli halkla konuşabilir ve yeni kültürlerle tanışabilirsiniz. 
Dünya edebiyatında birçok Rus yazar ve şaire rastlarsınız: Pushkin, Dostoievski, Tolstoi, Chekhov, Akhmatova, Lermontov, Turgenev, Solzhenitsyn, Nabokov, Pasternak ve daha birçoğu. Ayrıca, Rusya, Tchaikovsky, Stravinsky, Prokofiev, Mussorgsky, Rimsky-Korsakov, Rachmaninoff gibi dünyanın en iyi bestecilerine de ev sahipliği yapmaktadır. Rusçanın, iş, ticaret, kültür ve bilim için önemi gittikçe artmaktadır çünkü Rusya, dünya topluluğunun aktif katılımcısıdır, dünya ekonomisinin, kültür ve biliminin geliştirilmesinde etkin bir rolü vardır.

Rusça öğrenmek sizi farklı ve özel kılar! Birçok öğrenci İspanyolca, Fransızca, İtalyanca öğrenmeyi seçer, ama özgeçmişinizde Rusça bildiğinizi yazmanız sizin için önemli bir artıdır, sizi diğerlerinden farklı kılar. Size, yeni ufuklar ve kapılar açar.

Her zaman daha sonra öğrenmek için bir şansınız olduğunu düşünürsünüz, tabi ki neden olmasın ama Rusça, henüz her yerde öğretilen bir dil değildir ve kim bilir belki de bir daha öğrenmek için vaktiniz olmayabilir.  O yüzden, neden şimdi olmasın?