Bizi takip edin
|
EN

YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU

İkinci Yabancı Dil Programı

Hoşgeldiniz

 

 Merhaba,

Öğrencilerimizin, Avrupa Birliği üyeliği sürecine girmiş olan Ülkemizin politik ve ekonomik durumu ve uluslararası ilişkileri konusunda bilgi sahibi olmalarını sağlayacak ve onların bu konularda yorum yapmalarına yardımcı olacak, İngilizce dışında, ikinci bir dili öğrenmelerini sağlamak İzmir Ekonomi Üniversitesi'nin amaçları arasındadır. Dolayısıyla, öğretim programlarında zorunlu ikinci yabancı dil bulunan lisans öğrencilerinin tamamı ikinci bir yabancı dil seçimi yapmak zorundadır. Bu amaç doğrultusunda, İEÜ Yabancı Diller Yüksekokulu, Fransızca, İtalyanca, Almanca, Rusça, İspanyolca, Japonca ve Çince dil eğitim programlarını yürütmektedir.

Program tanıtımı

Zorunlu İkinci Yabancı Dil eğitimi iki yıldır. Ders programları iki yıl üzerinden hazırlanır ve dönemlik olarak uygulanır; yabancı dil dersindeki başarısızlıklar mezuniyetin uzamasına sebep olabilir. Haftalık ders saati dörttür. Her dönem bir ortak vize, iki quiz, bir sözlü sınav, final sınavı ve bir sunum (üçüncü ve dördüncü yıl öğrencileri için) yapılır. İkinci Yabancı Dil dersleri 3 yerel (4 ECTS) kredilik derslerdir.


Amaç

İki yıl ve net 224 saatlik bir program sonunda, öğrencilerin ikinci yabancı dilde, metinleri rahatlıkla okumaları, yazmaları, okuduklarını anlamaları sağlanmaktadır. Aynı zamanda, güncel konularda ve kendi branşlarındaki mesleki konularda kendilerini ifade edebilecek düzeyde dili öğrenmeleri hedeflenmektedir.

Avrupa Konseyi Ortak Dil Kriterlerine göre 2. sınıfın sonunda başarılı bir yabancı dil öğrencisi A2 seviyesine gelmiştir ve ilgili dil için yapılan resmi sınavlarla bunu belgeleyebilir.