Bizi takip edin
|
EN

YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU

Lisans İngilizce Programı

Hoşgeldiniz

Funda Akgül Zazaoğlu

Sevgili Öğrencilerimiz,

Lisans İngilizce programı derslerimiz toplam 4 zorunlu dersten oluşmaktadır. Bunlar üniversite hayatınızın değişik yıllarına dağılmış, hem İngilizcenizi ilerletmeyi hem de size akademik beceriler kazandırmayı hedefleyen derslerdir.

Birinci Sınıf İngilizce Dersleri: İngilizce Akademik Beceriler I (ENG 101) ve İngilizce Akademik Beceriler II (ENG 102) birinci sınıf öğrencileri için zorunlu derslerdir. Bu iki derste dil öğrenimi ve dil gelişimini destekleyen dört beceriyi (dinleme, konuşma, okuma ve yazma) birleştirici bir yaklaşım izlenmektedir.

ENG 101 dersi Akademik eğitim yılının 1. Dönemine (Güz dönemi), ENG 102 dersi ise Akademik eğitim yılının 2. Dönemine (Bahar dönemi) programlanmıştır. Bu iki dersin de hedefi öğrencilerimizin hem eğitim süreci boyunca akademik çalışmalarını İngilizce dilinde rahatlıkla yürütebilmeleri hem de mezun olduktan sonra uluslararası alanlarda çalışabilmeleri için ihtiyaç duyacakları dil becerilerini kazandırmaktır.

ENG 101 ve ENG 102 hedeflerine başarılı bir şekilde ulaşabilmeniz için öğretim elemanlarımızın hazırladığı  “Anchor-1” ve “Anchor-2” kitabı kullanılmaktadır. ENG 101 ve ENG 102 programları, materyalleri ve sınavları öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve yöneticilerimiz ile yapılan çalışmalar ve toplantılar sonucu ortaya çıkan geri bildirimler dikkate alınarak geliştirilmiştir. Bu sebeple İzmir Ekonomi Üniversite’nin Lisans İngilizce Programı bölüm farkı gözetmeksizin tüm öğrencilerimizin akademik dil becerilerini arttıracakları güçlü bir programdır.

Üçünü Sınıf İngilizce Dersi: ENG 310 İngilizce Temel Konuşma Becerileri dersi 3. sınıf öğrencileri için zorunlu bir derstir. Öğrencilerin akademik ya da mesleki alanlarda kendilerini daha iyi ifade edebilmeleri amacıyla tasarlanmıştır. Bu ders, akademik ve mesleki alanlarda etkin konuşma yapabilmeyi, değişik ortamlarda kendini ifade edebilmeyi ve mülakat tekniklerini kapsar.

Yabancı dil öğrenmenin en önemli göstergesi, kendini o dilde ifade edebilmektir. Bu doğrultuda, üniversitemiz öğretim elemanları tarafından yazılan ve tamamen öğrenci ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan “Effective Speaking Skills” kitabı kullanılmaktadır. Her bir ünite, öğrencilerimizin değişik konuşma becerilerini geliştirmeyi hedeflemiştir.

Dördüncü Sınıf İngilizce Dersi: ENG 410 Kariyer Gelişimi için İngilizce dersi 4. sınıf öğrencileri için zorunlu bir derstir. Öğrencileri mezun olduktan sonra karşılaşacakları süreçlerle daha iyi donatmak için bu ders iş başvuru süreçlerinin tamamını kapsamaktadır. Bu kapsam dâhilinde öğrenciler mezun olacakları bölüme uygun iş ilanları bulacak, buldukları bu ilanlara uygun CV yazacak, ayrıca genel olarak bir iş başvurusuna yazılacak ön yazı ve niyet mektubunun önemli noktalarını öğreneceklerdir ve son olarak bir iş başvurusu için görüşme/mülakat yapabilme becerileri kazanacaklardır. Daha sonra öğrencilere, iş görüşmeleri/mülakatların ardından, başvurularını takip etme ayrıca kabul ya da ret durumunda ne yapacakları ile ilgili bilgiler ve beceriler sunulacaktır.

Öğrencilerimizi 4 yıl boyunca hayalini kurdukları iş hayatıyla en doğru şekilde buluşturmak amacıyla öğretim elemanlarımız tarafından hazırlanan  “Atlas” kitabı bu dersin temel ders materyalini oluşturmaktadır.

%60’ı yabancı uyruklu olan Akademik Kadromuzdaki deneyimli öğretim elemanlarımız Eğitim hayatınız boyunca sizlere akademik anlamda tüm desteği sağlayacaklardır. Yıl boyunca öğrencilerimize ders saatleri dışında, İngilizce dersleri ile ilgili destek alabilecekleri, kendi ders öğretmenleri tarafından ofis saatleri sunulmaktadır.

Lisans İngilizce Programı’nda öğretme değil öğrenme hedef alınmıştır. Ünlü filozof Ludwig Wittgenstein derki:

“Dilimin sınırları dünyamın sınırlarıdır.”

Sınırlarınızı genişletmek için tüm Yabancı Diller Yüksek Okulu Akademik Kadrosu olarak sizleri her zaman desteklemeye hazırız.

 

Anıl Uçak

Lisans İngilizce Programı

Koordinatör