Bizi takip edin
|
EN

Yabancı Diller Yüksekokulu

Uluslararası Merkezler

İTALYAN DİLİ YETERLİLİK SERTİFİKASI 
 (C.E.L.I. Perugia Yabancılar Üniversitesi)

Sevgili öğrenciler,

İtalyanca biliyorum ancak bunu belgeleyemiyorum diyorsanız neden CELI sınavına hazırlanmıyorsunuz? IEU 2011 yılından bu güne C.E.L.I. İTALYAN DİLİ YETERLİLİK SERTİFİKASI sınav merkezi olarak hizmet vermektedir.

CELI sertifikası Perugia Yabancılar Üniversitesi tarafından düzenlenen genel İtalyanca sertifikasıdır. Dilde yeterlilik seviyesini ölçmek için uluslararası bağlamda tanınmış bir sınavdır. İtalya Üniversiteleri’ne başvuru yapacak olan, ana dili İtalyanca olmayan ve İtalyanca bilgilerini kanıtlamak isteyen öğrenciler ile İtalya’ya göçmenlik başvurusu yapacak kişilere yönelik bir sınavdır.

CELI sertifikasını başarı ile tamamlayan öğrenciler için İtalya’da ve dünyanın çeşitli ülkelerinde bulunan ve CELI sertifikasını kabul eden İtalyan okullarına yatay geçiş yapabilir.

Başlangıçtan yeterlilik seviyesine kadar tüm seviyeleri Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programına (CEFR) uygun olarak ölçebilen bir sınavıdır, altı seviyeden oluşmaktadır.

  • CELI Impatto (Livello A1)
  • CELI 1 (Livello A2 )
  • CELI 2 (Livello B1 )
  • CELI 3 (Livello B2 )
  • CELI 4 (Livello C1 )
  • CELI 5 (Livello C2 )

 CELI sertifikaları, ALTE (Avrupa Dil Sınavı Hazırlayıcıları Derneği) tarafından verilen ve belirli bir denetim sonrası elde edilen Avrupa kalite etiketine (Q Mark) sahiptir.

 

Eğitim, Üniversite ve Araştırma Bakanlığı (MIUR) CELI 3 B2 sertifikasını her üniversitenin yabancı öğrencilerine ayırdığı kontenjan dahilinde İtalya'daki Üniversiteye kayıt için geçerli olan İtalyanca dil bilgisi sertifikası olarak kabul etmektedir.

Aynı akademik bağlamda, CELI 4 ve CELI 5 sınavları İtalyanca dil bilgisini İtalyan öğrenciler ile eşit şartlarda belgelendirmek için geçerli niteliktedir.

 

 

CELI Sertifikası YÖK tarafından tanınmakta, KPDS (Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı), ÜDS (Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı ) ve YDS (ve Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı)  birbirlerine çift yönlü olarak denktir/eşdeğerdir.

İtalyanca Sınavları KPDS-ÜDS-YDS Eşdeğerliği

İtalyanca için eşdeğerliği kabul edilen CELI sınavının seviye ve puan denklikleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

 

Eşdeğer kabul edilen İtalyanca sınavı CELI

KPDS/ÜDS/YDS

CELI 5 C2

100

CELI 4 C1

80

CELI 3 B2

60

 

CELI  a (adoloscenti)

13-17 yaş grubuna yönelik üç seviyede yapılmaktadır.

CELI 1 a - A2

CELI 2 a - B1

CELI 3 a - B2

CELI  (immigrati)

İtalya’da yaşayan göçmenler de bu sınavlara girebilir. Yaş ve belli bir eğitim düzeyine sahip olma koşulu yoktur. Adaylar kendilerini hazır hissettikleri seviyeden sınava girebilir. Sınav  Mayıs, üç seviyede yapılmaktadır.

CELI IMPATTO A1

CELI 1 = A2 (Elementary)

CELI 2 = B1 (Intermediate)


Sınava kayıt başvuruları sınav tarihinden 2 ay önce başlamaktadır, sınav başvurusu YDYO İtalyanca Birimi Koordinatörlüğüne yapılmalıdır.

Sınav Sorumlusu: Buket Kasalı, İtalyan Dili Akademik Koordinatörü

 


 

DILS-PG ( Yabancı Dil Olarak İtalyanca Öğretimi Sertifikası)

 

DILS-PG, sertifikası yabancıların İtalyanca öğretmenlik mesleğini etkili ve daha bilinçli bir şekilde yapabilmeleri için gerekli dil öğretimine ilişkin bilgi ve becerilerini ortaya çıkarmak amacı ile hazırlanmış özel bir sertifikadır.

 

İtalya'da ve yurtdışında yarışma ve iş görüşmelerinde değerlendirilen İtalyancanın ikinci yabancı dil olarak   öğretimine ilişkin dil öğretimi yeterlilik ünvanıdır.

 

DILS-PG sertifikası iki seviyeye ayrılmıştır:

DILS-PG - I seviyesi

DILS-PG - II seviyesi

 

Her iki seviyede, yabancı dil öğretmeninin sahip olması gereken temel becerileri ayrıntılı olarak açıklayan EPG (European Profiling Grid) klavuzuna atıfta bulunulmuş farklı deneyim ve becerilere sahip öğretmen profillerini ifade etmektedir.

 

DILS-PG - I seviyesi ana dili İtalyanca olan /olmayan öğretmenlere yöneliktir.

DILS-PG - I seviyesinin ele alındığı profil, hem yurtdışında hem de İtalya'da göçmen bağlamında faaliyet gösteren dernek ve kurumlarda yakın zamanda mesleğe başlayan veya çoğunlukla Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programına  göre A1-B1 seviyeleri ile sınırlı bir deneyime sahip olan yabancılara İtalyanca öğretiminden oluşan  öğretmenlerin oluşturduğu bir profildir.

DILS-PG - II seviyesi sektörde özel eğitime ve / veya Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programının (CEFR) tüm seviyelerinde kapsamlı ve sağlam bir deneyime sahip, anadili İtalyanca olan / olmayan İtalyanca öğretmenlerine yöneliktir.

Sınava kayıt başvuruları sınav tarihinden 2 ay öncesi başlamaktadır, sınav başvurusu YDYO İtalyanca Birimi Koordinatörlüğüne yapılmalıdır.

Sınav Sorumlusu: Buket Kasalı, İtalyan Dili Akademik Koordinatörü

 

SOSYAL MEDYA

İzmir Ekonomi Üniversitesi
izto logo
İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı
kuruluşudur.
ieu logo

Sakarya Caddesi No:156
35330 Balçova - İzmir / TÜRKİYE

kampus izmir

Bizi Takip edin

İEU © Tüm hakları saklıdır.